Wietolie helpt bij COPD – de wetenschap achter de werking
Diverse onderzoeken bewijzen de effectiviteit van wietolie tegen COPD. Werkzame stoffen uit cannabis, zoals cannabinoïden en terpenen, remmen de symptomen en voortgang van deze longziekte.
Bij volwassenen boven de 60 neemt het cannabisgebruik sneller toe dan in welke andere leeftijdsgroep dan ook. Maar de wetenschap heeft nog niet volledig begrepen waarom ouderen cannabisproducten gebruiken, welke producten ze kiezen en hoe ze beslissingen nemen over welke producten ze gebruiken. In de VS hebben ze dat fenomeen nu eens nader bestudeerd.
Deze studie van onderzoekers van University of Utah Health en University of Colorado Boulder laat zien dat veel ouderen beginnen met cannabisgebruik omdat ze op zoek zijn naar effectievere of ‘niet-medicijnen opties’ om slaap, pijn of mentale gezondheidsproblemen te verlichten.
Veel mensen baseren hun beslissingen op mond-tot-mondreclame, in plaats van op gesprekken met zorgverleners. De resultaten zijn gepubliceerd in het wetenschappelijke vakblad JAMA Network Open.
De onderzoekers interviewden 169 volwassenen boven de 60 die op het punt stonden voor het eerst cannabis te kopen om de meest voorkomende motivaties te achterhalen.

“Over het algemeen wilden ze vooral een betere levenskwaliteit, minder pijn, beter slapen en meer tijd doorbrengen met familie en vrienden”, zegt dr. Rebecca Delaney, universitair docent populatie-gezondheidswetenschappen.
“Over het algemeen bleek dat deze mensen niet echt geïnteresseerd waren in high worden. Ze wilden zich gewoon beter voelen”, voegt dr. Angela Bryan, hoogleraar psychologie en neurowetenschappen, toe.
Veel deelnemers hadden positieve anekdotes over de bruikbaarheid van de producten gehoord van vrienden of familieleden, wat hun beslissingen beïnvloedde. “Ze brachten veel feedback van anderen mee om hun mening te vormen”, zegt Delaney. “Mond-tot-mondreclame heeft een enorme impact.”
Gesprekken met zorgverleners speelden zelden een rol, wat suggereert dat er behoefte is aan beter informatiemateriaal voor patiënten en zorgverleners om gesprekken op gang te brengen en mensen te helpen weloverwogen beslissingen te nemen over hun gezondheid.
Oudere volwassenen stonden ook voor de vraag welke producten ze moesten gebruiken. Eetbare cannabisproducten kunnen tetrahydrocannabinol (THC, de belangrijkste psychoactieve component van cannabis), cannabidiol (CBD) of beide bevatten, en het was onduidelijk wat hun beslissingen motiveerde en beïnvloedde bij de aankoop.
Veel mensen beschouwden producten met alleen CBD als therapeutisch nuttig, vaak gebaseerd op anekdotische beweringen. Mensen dachten vaak dat THC voordelen bood zoals een verbetering van de stemming.
De meeste mensen kozen echter voor combinatieproducten die beide cannabinoïden bevatten, omdat ze die zagen als een ideale oplossing die het beste van beide werelden biedt.

Een belangrijke kanttekening is dat het onderzoek werd uitgevoerd in Colorado, waar recreatief cannabisgebruik legaal is. Voor ouderen in Utah en andere staten waar alléén medicinaal gebruik is toegestaan, kan het besluitvormingsproces er anders uitzien.
Maar Delaney vermoedt dat de kernmotivaties van mensen – cannabis gebruiken om chronische pijn, slaapproblemen of psychische problemen te behandelen – waarschijnlijk hetzelfde zijn.
Delaney zegt dat de resultaten inzicht geven in de basiskennis van mensen over het gebruik van cannabis bij gezondheidsproblemen, en een basis vormen voor de ontwikkeling van betere informatiebronnen en klinische ondersteuning.
“Het uiteindelijke doel is om hulpmiddelen te ontwikkelen die mensen helpen bij het nemen van beslissingen en het vinden van producten die aan hun behoeften voldoen, en om te ontdekken hoe we informatie kunnen vereenvoudigen voor patiënten en artsen”, stelt dr. Delaney. En: